כל הורה רוצה כמובן שהילדים שלו יתפתחו באופן מיטבי. בדורות הקודמים היה ברור לחלוטין שספרים הם חלק בלתי נפרד מהעולם של הפעוטות והזאטוטים, תחילה כשההורים מקריאים להם סיפורים ולאחר מכן, כשהם רוכשים את יכולת הקריאה בעצמם, באופן עצמאי. בעידן המסכים שהשתלטו על העולם, ועל החיים של כולם, ספרי ילדים עלולים להידחק לשוליים – אבל כדאי לא לאפשר זאת, שכן התרומה של ספר טוב לילדים היא פשוט עצומה.

הבנה טובה יותר של העולם

ספרים לילדים, כלומר ספרים שהותאמו באופן מדויק לצרכים הספציפיים של ילדים בשלב ספציפי בהתפתחות שלהם, עוזרים להם להבין את העולם בדרך הטובה ביותר שיש. מחקרים רבים גילו שהמוח שלנו קולט מידע באופן אפקטיבי מאוד במהלך חוויות נעימות וכשהאינפורמציה עטופה בסיפור מעניין – ובפרט כשמדובר בילדים שרק מתחילים לגלות את הנעשה סביבם.

התמודדות קלה יותר עם פחדים

ספרי ילדים הם גם אמצעי נהדר להפגת פחדים. כל ילד וכל ילדה חוששים מפני דברים שונים, והסיפור, על הדמויות הבדיוניות שבו והעלילות שבהן ילדים אחרים מתגברים על פחדים, עוזר להם לעבד את החששות, וכמובן גם להתמודד איתם טוב יותר. חשוב להדגיש שההקלה על הפחד מתרחשת בכל הגילאים, כשבכל גיל ישנם כמובן חששות אחרים.

פיתוח הדמיון

התועלת הבולטת ביותר של ספרי ילדים, והיתרון המובהק שלהם על פני כל מדיה אחרת, היא פיתוח הדמיון. במיוחד כך הדבר כשמדובר על ספר שנכתב באופן חכם. המילים יוצרות מצד אחד מסגרת ומצד שני מאפשרות חופש פעולה ובתוך המרווח הזה הילדים יכולים לברוא את הדמויות כפי שהם רואים אותן, ליצור עולם שלם של התרחשויות וקשרים – ולא רק יכולים אלא גם עושים זאת. 

ספרי ילדים וחיזוק הקשר עם ההורים

הקראת ספר ילדים הוא הזדמנות מצוינת להורים ליהנות מזמן איכות עם הפעוט, וכמובן שגם הפעוט נתרם מהבילוי המשותף. בגילאים מאוחרים יותר, כשהילד או הילדה קוראים בכוחות עצמם, מומלץ לדובב אותם שיספרו על חוויית הקריאה, וכך להמשיך לנצל את הספרים גם לטובת חיזוק הקשר איתם. ככל שמקדישים יותר תשומת לב ומתמסרים לפעילות הנ"ל, כך גדלה התועלת – ואיתה גם ההנאה.